Sprawozdania ze szkoleń zagranicznych  Email

Pierwsi uczestnicy programów edukacyjnych już wrócili i dzielą się z nami swoimi informacjami na temat odwiedzanych szkół i krajów: Malta, Szkocja, Irlandia.

 

Malta

Maltę odwiedziła Karolina Długosz - pracownik administracji szkolnej. Kurs języka angielskiego w szkole Sprachcaffe realizowała w okresie 23.07-03.08.2018 r.

Szkoła znajduje się niedaleko zatoki St. Julians blisko stolicy Valletty, w pobliżu plaż i tętniącego życiem centrum Paceville. Tworzy ona rozległy kampus obejmujący sale lekcyjne, pokoje mieszkalne, basen, ogród oraz boisko do siatkówki plażowej.

Zajęcia odbywały się w dobrze wyposażonych salach, w międzynarodowych grupach. Lekcje prowadzone były bardzo dynamicznie, nastawione na komunikację dla rozwijania umiejętności płynnej komunikacji w języku angielskim. Duży nacisk kładziono na pracę w grupach, dyskusje i odgrywanie ról. Był to doskonały czas na wymianę doświadczeń, nauki, dzielenia się pomysłami i porozumiewaniu się w języku angielskim

"Na kurs języka angielskiego do Sprachcaffe pojechałam z jasno wytyczonymi celami. Priorytetem wyjazdu było pokonanie mojej bariery językowej, poznanie ciekawych osób z całego świata, wymiana doświadczeń z pracy w szkole, poznanie nowych ciekawych rozwiązań z pracy w administracji i znalezienia partnera do współpracy dla naszej szkoły szpitalnej. 2 tygodnie spędzonych na Malcie były niesamowitym doświadczeniem, który zapamiętam do końca życia. Efektem mojego wyjazdu na kurs języka jest znalezienie szkoły szpitalnej z Southampton w Anglii o podobnym charakterze, z którą możemy współpracować w przyszłości. Kurs języka angielskiego ukończyłam na poziomie wyżej niż na początku nauki, co pokazuje jak bardzo efektywne i skuteczne dla mnie były to zajęcia. Otworzyłam na język i pokonałam swój strach przed mówieniem. Wyjazd na Maltę był świetną okazję na otwarcie się na inne narodowości, poznanie nowych dla mnie kultur i przede wszystkim promocję Polski. Poznałam mnóstwo otwartych, ciekawych i przyjaznych ludzi z całego świata, z którymi podróżowaliśmy po całej Malcie. Nawiązałam kontakty na całe życie."

Karolina Długosz- księgowa


Szkocja

Nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej Joanna Kondratek oraz anglistka Małgorzata Skrzypowska w sierpniu 2018 roku odwiedziły Szkocję.

Szkocja jest częścią Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej ze stolicą w Edynburgu. Tu właśnie znajduje się szkoła językowa Edynburgh School of English oferująca całą gamę kursów i szkoleń językowych. P. Joanna Kondratek skorzystała z ogólnego kursu doskonalącego posługiwanie się językiem angielskim, p. Małgorzata Skrzypowska brała udział w szkoleniu metodycznym dla nauczycieli języków obcych.

Edynburg słynie z licznych dorocznych imprez i festiwali, z których najsłynniejszymi są EdinburghInternational Festival, Fringe -festiwale teatralne oraz Military Tattoo -występy orkiestr wojskowych, odbywające się w sierpniu.Na centrum Edynburga składa się Stare Miasto i Nowe Miasto rozdzielone ogrodami Princes Street Gardens. Stare Miasto jest najstarszą dzielnicą, budowaną od wczesnego średniowiecza wzdłuż traktu łączącego edynburski Zamek z pałacem Holyrood. Nowe Miasto powstało w XVIII w. jako dzielnica bogatych rezydencji, urzędów i banków. Miasto tętni życiem, a ilość turystów w tym roku przeszła najśmielszeoczekiwania organizatorów festiwali.

"Szkolenie metodyczne znacznie wzbogaciło mój warsztat pracy. Poznałam wiele ciekawych metod i technik, którymi mogę uatrakcyjnić prowadzone zajęcia. Pozwalają one motywować uczniów do pracy, zachęcają uczniów na różnym poziomie zaawansowania do podejmowania wysiłku. Takie nowe techniki przełamują monotonię lekcji i wpływają na efektywność pracy nauczyciela i ucznia. Podczas kursu poznałam nauczycieli w wielu krajów europejskich ale także innych kontynentów. Mogliśmy wymienić się doświadczeniami ze swoich szkół, poznać systemy edukacyjne z innych krajów, nawiązaliśmy kontakty, które być może w przyszłości zaowocują współpracą miedzy placówkami. Wymiernym rezultatem pobytu w Szkocji jest dla mnie udoskonalenie umiejętności konwersacyjnych, uzupełnienie wiadomości o historii i kulturze Szkocji a dzięki mieszkaniu z rodziną szkocką poznaniu codziennego życia Szkotów. Było to doświadczenie, które polecam każdemu."

Małgorzata Skrzypowska- nauczycielka języka angielskiego

"Kurs języka angielskiego za granicą był dla mnie nowym doświadczeniem i w pełni spełnił moje oczekiwania. Przez dwa tygodnie miałam możliwość konwersacji tylko w języku angielskim, dzięki czemu z pewnością doskonaliłam swoje umiejętności językowe. Mieszkając w rodzinie angielskiej spotkałam ludzi zainteresowanych kulturą i historią swojego kraju. Często opowiadaliśmy sobie nawzajem o miejscach, w których mieszkamy i zwyczajach u nas panujących. W szkole językowej poznałam osoby z różnych zakątków świata, również nauczycieli. Wymienialiśmy się doświadczeniami i razem spędzaliśmy czas po zajęciach biorąc udział w wycieczkach krajoznawczych organizowanych przez szkołę. Dzięki pobycie na kursie językowym w Szkocji mogłam zwiedzić piękny i interesujący kraj o jakże odmiennej kulturze niż moja. Spełniło się moje marzenie."

Joanna Kondratek- nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej

 

Irlandia

Nauczyciel historii Michał Selwa w lipcu 2018r miał okazję odwiedzić Irlandię i wziąć udział w kursie języka angielskiego.

Irlandia - wyspiarskie państwo zajmujące większość terytorium wyspy Irlandia. Stolicą państwa jest Dublin - centrum polityczno - kulturowe wyspy, zarazem zdecydowanie największe miasto Irlandii . W samym centrum Dublina znajdują się liczne szkoły językowe słynące z wysokiego poziomu kształcenia. Jedną z nich jest Centre of English Studies. Zajęcia odbywały się w międzynarodowych grupach, w doskonale wyposażonych salach ćwiczeniowych. Podczas prowadzonych zajęć nauczyciele kładli szczególny nacisk na konwersację, pracę w grupach oraz dyskusję.

Dublin to oczywiście nie tylko szkoły, ale przede wszystkim wspaniałe, tętniące życiem miasto w którym każdy znajdzie coś dla siebie.

"W dniach 7 -21 lipca 2018 roku przebywałem na kursie języka angielskiego w Dublinie. Cel wyjazdu w programie Erasmus był jasny - podniesienie kompetencji językowych. Od początku nauki w szkole zlokalizowanej w historycznym centrum miasta poznawałem ludzi z całego świata, wymieniałem się doświadczeniami z pracy w szkole. Atmosfera była iście międzynarodowa. 14 intensywnych dni spędzonych w stolicy Irlandii pozwoliło mi podnieść znajomość języka angielskiego na poziom wcześniej dla mnie nieosiągalny. Wyjazd do Dublina był świetną okazją nie tylko do nauki, ale także do poznania nowych ludzi i kultur oraz zawarcia znajomości - mam nadzieję na długie lata."

Michał Selwa- nauczyciel historii

 

We wrześniu i pażdzierniku 2018 roku nauczycielka matematyki Ewa Glesmer oraz nauczycielka języka niemieckiego Monika Matjasz odwiedziły Cypr i Austrię.


Cypr

Nauczycielka matematyki Ewa Glesmer uczestniczyła w październiku 2018 r. w dwutygodniowym kursie języka angielskiego w Limmasol w greckiej części Cypru (Republika Cypryjska).

Cypr to trzecia co do wielkości wyspa śródziemnomorska, gdzie słońce świeci niemal cały rok. Zwany jest wyspą Afrodyty, która według legendy właśnie tutaj wyłoniła się z morskich fal. Cypr, którego dzieje sięgają XIII wieku p.n.e. zachwyci przede wszystkim miłośników historii starożytnej. Zwiedzanie Parku Archeologicznego w Pafos czy ruin antycznych w Kurion to niezapomniane przeżycia. Ślady starożytnych cywilizacji odkrywane są do dzisiaj, a ogromne zasługi na tym polu mają Polacy - polska misja archeologiczna działa na Cyprze od 1965 r. Na Cyprze zachwycają piękne miasta: Larnaka, Limmasol, Pafos, Aiya Napa, wspaniałe góry Troodos z przepięknym klasztorem Kykkos, a także spokojne i urocze górskie wioski.

"Udział w kursie języka angielskiego w Limmasol na Cyprze był niesamowitą przygodą! Intensywna nauka w 8-osobowej grupie zaowocowała podniesieniem moich kompetencji językowych i zwiększyła moją motywację do dalszego uczenia się języka angielskiego. Udział w ciekawie prowadzonych zajęciach dał mi możliwość poznania nowoczesnych metod i form pracy. Współpraca z innymi uczestnikami kursu pochodzącymi z różnych zakątków świata (Japonia, Korea, Włochy, Finlandia, Rosja) była okazją do wymiany doświadczeń, a także poznania innych kultur. Uzupełnieniem nauki był proponowany przez szkołę English In Cyprus bogaty program pozalekcyjny, który umożliwiał poszerzenie wiedzy i umiejętności zdobytych na zajęciach oraz poznanie ciekawych miejsc na Cyprze, jego historii i lokalnych tradycji. Cieszę się, że zdecydowałam się na pobyt u rodziny cypryjskiej, bo dzięki temu mogłam doskonalić swoje umiejętności językowe w codziennych sytuacjach, a także poznać obyczaje, styl życia i upodobania kulinarne Cypryjczyków. Podczas wizyty w High School w Limmasol miałam okazję zapoznać się z podręcznikami i programami nauczania matematyki w Gymnasio i Lykeio. Nawiązałam również współpracę ze szkołą szpitalną funkcjonującą w Limmasol General Hospital. Z kursu wróciłam z ciekawymi pomysłami do dalszej pracy pedagogicznej i przekonaniem, że warto uczyć się przez całe życie!".

Ewa Glesmer- nauczycielka matematyki

 

Austria

Pierwsze 2 tygodnie października 2018 r. nauczycielka j. niemieckiego Monika Majtasz spędziła na kursie metodycznym ActiLingua Academy w Austrii.

Nowoczesna szkoła językowa usytuowana w przepięknym Wiedniu może poszczycić się ponad dwudziestoletnim doświadczeniem w nauczaniu. Kursy prowadzą rodzimi użytkownicy języka niemieckiego. Zajęcia odbywają się w małych grupach według nowoczesnych metod nauczania. Można tam nie tylko doskonalić umiejętności językowe, ale również odkrywać miasto i kulturę austriacką.

Wiedeń to miasto, gdzie oczami wyobraźni można przenieść się w złote czasy, kiedy na wybrukowanych ulicach słychać było stukot końskich kopyt. Wiedeń to po prostu raj dla miłośników kultury i sztuki. Z drugiej strony to miasto nowoczesne, pełne zieleni i tętniące życiem. Niezależnie od pory roku, w stolicy Austrii zawsze coś się dzieje: odbywają się tutaj liczne koncerty, festiwale, bale, a zimą warto przyjechać na przepiękne jarmarki świąteczne.

"Byłam zmuszona do "zagłębienia się" w kulturze Austrii - wspaniałe doświadczenie! Musiałam myśleć w języku niemieckim, co dla mnie, jako nauczycielki tego języka to coś cudownego, wyjątkowego. "Odkurzyłam" moje umiejętności językowe, poprawiłam płynność mowy przez intensywne zajęcia, nabrałam pewności siebie. Udział w kursie pozwolił na poznanie nowych metod pracy, zawarcie nowych znajomości oraz znacząco wzbogacił w wiedzę realioznawczą o Austrii. Wymiana doświadczeń z koleżankami po fachu dała mi nowe bodźce i pomysły do pracy i z pewnością zaowocuje przeprowadzaniem ciekawych lekcji. Dzięki native speakerom będę mogła wcielić je w życie podczas lekcji z uczniami, modyfikując zadania w zależności od grupy, z którą pracuję. Ponadto wróciłam bogatsza o wiedzę związaną z kulturą, historią i zwyczajami panującymi w Austrii, co zwiększa moją wiarygodność wśród uczniów. Wyjazd był odskocznią od codzienności, spojrzeniem na wiele spraw z dystansu. Dzięki temu miałam też możliwość poznania bliżej samej siebie. Z wyjazdu wróciłam bogatsza i naładowana energią!"

Monika Matjasz- nauczycielka języka niemieckiego 

Imieniny

Wczoraj: Alfreda Izydora
Dzisiaj: Niny Celiny
Jutro : Albiny Zdzislawy

Erasmus+

BIP szkolny

bip