Sprawozdania ze szkoleń zagranicznych  Email

Pierwsi uczestnicy programów edukacyjnych już wrócili i dzielą się z nami swoimi informacjami na temat odwiedzanych szkół i krajów: Malta, Szkocja, Irlandia.

 

Malta

Maltę odwiedziła Karolina Długosz - pracownik administracji szkolnej. Kurs języka angielskiego w szkole Sprachcaffe realizowała w okresie 23.07-03.08.2018 r.

Szkoła znajduje się niedaleko zatoki St. Julians blisko stolicy Valletty, w pobliżu plaż i tętniącego życiem centrum Paceville. Tworzy ona rozległy kampus obejmujący sale lekcyjne, pokoje mieszkalne, basen, ogród oraz boisko do siatkówki plażowej.

Zajęcia odbywały się w dobrze wyposażonych salach, w międzynarodowych grupach. Lekcje prowadzone były bardzo dynamicznie, nastawione na komunikację dla rozwijania umiejętności płynnej komunikacji w języku angielskim. Duży nacisk kładziono na pracę w grupach, dyskusje i odgrywanie ról. Był to doskonały czas na wymianę doświadczeń, nauki, dzielenia się pomysłami i porozumiewaniu się w języku angielskim

"Na kurs języka angielskiego do Sprachcaffe pojechałam z jasno wytyczonymi celami. Priorytetem wyjazdu było pokonanie mojej bariery językowej, poznanie ciekawych osób z całego świata, wymiana doświadczeń z pracy w szkole, poznanie nowych ciekawych rozwiązań z pracy w administracji i znalezienia partnera do współpracy dla naszej szkoły szpitalnej. 2 tygodnie spędzonych na Malcie były niesamowitym doświadczeniem, który zapamiętam do końca życia. Efektem mojego wyjazdu na kurs języka jest znalezienie szkoły szpitalnej z Southampton w Anglii o podobnym charakterze, z którą możemy współpracować w przyszłości. Kurs języka angielskiego ukończyłam na poziomie wyżej niż na początku nauki, co pokazuje jak bardzo efektywne i skuteczne dla mnie były to zajęcia. Otworzyłam na język i pokonałam swój strach przed mówieniem. Wyjazd na Maltę był świetną okazję na otwarcie się na inne narodowości, poznanie nowych dla mnie kultur i przede wszystkim promocję Polski. Poznałam mnóstwo otwartych, ciekawych i przyjaznych ludzi z całego świata, z którymi podróżowaliśmy po całej Malcie. Nawiązałam kontakty na całe życie."

Karolina Długosz- księgowa


Szkocja

Nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej Joanna Kondratek oraz anglistka Małgorzata Skrzypowska w sierpniu 2018 roku odwiedziły Szkocję.

Szkocja jest częścią Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej ze stolicą w Edynburgu. Tu właśnie znajduje się szkoła językowa Edynburgh School of English oferująca całą gamę kursów i szkoleń językowych. P. Joanna Kondratek skorzystała z ogólnego kursu doskonalącego posługiwanie się językiem angielskim, p. Małgorzata Skrzypowska brała udział w szkoleniu metodycznym dla nauczycieli języków obcych.

Edynburg słynie z licznych dorocznych imprez i festiwali, z których najsłynniejszymi są EdinburghInternational Festival, Fringe -festiwale teatralne oraz Military Tattoo -występy orkiestr wojskowych, odbywające się w sierpniu.Na centrum Edynburga składa się Stare Miasto i Nowe Miasto rozdzielone ogrodami Princes Street Gardens. Stare Miasto jest najstarszą dzielnicą, budowaną od wczesnego średniowiecza wzdłuż traktu łączącego edynburski Zamek z pałacem Holyrood. Nowe Miasto powstało w XVIII w. jako dzielnica bogatych rezydencji, urzędów i banków. Miasto tętni życiem, a ilość turystów w tym roku przeszła najśmielszeoczekiwania organizatorów festiwali.

"Szkolenie metodyczne znacznie wzbogaciło mój warsztat pracy. Poznałam wiele ciekawych metod i technik, którymi mogę uatrakcyjnić prowadzone zajęcia. Pozwalają one motywować uczniów do pracy, zachęcają uczniów na różnym poziomie zaawansowania do podejmowania wysiłku. Takie nowe techniki przełamują monotonię lekcji i wpływają na efektywność pracy nauczyciela i ucznia. Podczas kursu poznałam nauczycieli w wielu krajów europejskich ale także innych kontynentów. Mogliśmy wymienić się doświadczeniami ze swoich szkół, poznać systemy edukacyjne z innych krajów, nawiązaliśmy kontakty, które być może w przyszłości zaowocują współpracą miedzy placówkami. Wymiernym rezultatem pobytu w Szkocji jest dla mnie udoskonalenie umiejętności konwersacyjnych, uzupełnienie wiadomości o historii i kulturze Szkocji a dzięki mieszkaniu z rodziną szkocką poznaniu codziennego życia Szkotów. Było to doświadczenie, które polecam każdemu."

Małgorzata Skrzypowska- nauczycielka języka angielskiego

"Kurs języka angielskiego za granicą był dla mnie nowym doświadczeniem i w pełni spełnił moje oczekiwania. Przez dwa tygodnie miałam możliwość konwersacji tylko w języku angielskim, dzięki czemu z pewnością doskonaliłam swoje umiejętności językowe. Mieszkając w rodzinie angielskiej spotkałam ludzi zainteresowanych kulturą i historią swojego kraju. Często opowiadaliśmy sobie nawzajem o miejscach, w których mieszkamy i zwyczajach u nas panujących. W szkole językowej poznałam osoby z różnych zakątków świata, również nauczycieli. Wymienialiśmy się doświadczeniami i razem spędzaliśmy czas po zajęciach biorąc udział w wycieczkach krajoznawczych organizowanych przez szkołę. Dzięki pobycie na kursie językowym w Szkocji mogłam zwiedzić piękny i interesujący kraj o jakże odmiennej kulturze niż moja. Spełniło się moje marzenie."

Joanna Kondratek- nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej

 

Irlandia

Nauczyciel historii Michał Selwa w lipcu 2018r miał okazję odwiedzić Irlandię i wziąć udział w kursie języka angielskiego.

Irlandia - wyspiarskie państwo zajmujące większość terytorium wyspy Irlandia. Stolicą państwa jest Dublin - centrum polityczno - kulturowe wyspy, zarazem zdecydowanie największe miasto Irlandii . W samym centrum Dublina znajdują się liczne szkoły językowe słynące z wysokiego poziomu kształcenia. Jedną z nich jest Centre of English Studies. Zajęcia odbywały się w międzynarodowych grupach, w doskonale wyposażonych salach ćwiczeniowych. Podczas prowadzonych zajęć nauczyciele kładli szczególny nacisk na konwersację, pracę w grupach oraz dyskusję.

Dublin to oczywiście nie tylko szkoły, ale przede wszystkim wspaniałe, tętniące życiem miasto w którym każdy znajdzie coś dla siebie.

"W dniach 7 -21 lipca 2018 roku przebywałem na kursie języka angielskiego w Dublinie. Cel wyjazdu w programie Erasmus był jasny - podniesienie kompetencji językowych. Od początku nauki w szkole zlokalizowanej w historycznym centrum miasta poznawałem ludzi z całego świata, wymieniałem się doświadczeniami z pracy w szkole. Atmosfera była iście międzynarodowa. 14 intensywnych dni spędzonych w stolicy Irlandii pozwoliło mi podnieść znajomość języka angielskiego na poziom wcześniej dla mnie nieosiągalny. Wyjazd do Dublina był świetną okazją nie tylko do nauki, ale także do poznania nowych ludzi i kultur oraz zawarcia znajomości - mam nadzieję na długie lata."

Michał Selwa- nauczyciel historii