Sprawozdanie z realizacji zadań  Email

"Rok dla Niepodległej" - 2017/2018

Przygotowując się do świętowania 100 - letniej rocznicy Odzyskania Niepodległości, już od września 2017 roku podejmowaliśmy inicjatywy, przedsięwzięcia, różnorodne działania przygotowujące nas do tego niezwykłego święta.

"Narodowe Czytanie Wesela Stanisława Wyspiańskiego"

We wrześniu 2017 roku na wszystkich oddziałach odbyły się zajęcia nt "Spotkanie ze Stanisławem Wyspiańskim".

Czytanie lektury poprzedzone było prezentacjami multimedialnymi, które przybliżyły uczniom epokę, w której żył Stanisław Wyspiański, jego życie i twórczość. Na podstawie tych informacji uczniowie odpowiadali na pytania, rozwiązywali quizy i krzyżówki. Drugą część spotkania wypełniło wspólne czytanie fragmentów lektury.

Akcja "Światełko pamięci dla Łyczakowa"

W październiku 2017 roku uczniowie naszej szkoły przyłączyli się do zbiórki zniczy organizowanej przez Konsulat RP we Lwowie, Polskiego Radia Lwów oraz TVP Rzeszów. Zbiórka ta została przeprowadzona w Łańcucie, w KRORE oraz w szpitalu przy Lwowskiej. Uczniowie przekazali znicze w biało - czerwonych kolorach, które zapalono 1 listopada na Cmentarzu Łyczakowskim oraz Cmentarzu Orląt Lwowskich.

Wizyta na Cmentarzu Pobitno

27 października 2017r. tuż przed samym świętem 1 listopada uczniowie z KRORE wybrali się na cmentarz Pobitno, aby zapalić znicze na żołnierskich grobach i oddać hołd poległym za ojczyznę. Była to okazja do refleksji nad sensem życia i przemijania.

Uroczyste akademie z okazji Narodowego Święta Niepodległości

10 listopada 2017 r. w KRORE odbyła się uroczystą akademię z okazji Narodowego Święta Niepodległości wypełniły wiersze i polskie pieśni patriotyczne w wykonaniu uczniów. Oprawę muzyczną tego bardzo podniosłego i wzruszającego wydarzenia zapewniła szkolna grupa "Bajkersi".

Uroczysty apel z okazji odzyskania niepodległości odbył się również w szpitalu przy ul. Lwowskiej. Uczniowie oraz rodzice z Oddziału Pediatrii Dziecięcej uczestniczyli w montażu słowno - muzycznym, który upamiętniał rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

W Centrum Medycznym w Łańcucie zorganizowano uroczysty apel "11 listopada - Urodziny ojczyzny". Uczniowie przedstawili zebranym historię dążenia Polaków do niepodległości. Przedstawiono także prezentacje multimedialne o polskiej historii - od pierwszego rozbioru do 1918 roku. Tę ważną datę w historii Polski uczczono pięknymi wierszami i słowami wielkich Polaków.

Spotkanie z pracownikiem IPN Maciejem Rędziniakiem

W październiku 2017 r. w Centrum Medycznym w Łańcucie odbyła się niecodzienna lekcja historii pt. "Od Kościuszki do Paderewskiego. Drogi do niepodległości", którą przeprowadził pan Maciej Rędziniak z rzeszowskiego oddziału IPN. Losy polskich bohaterów na tle ważnych momentów w dziejach naszej ojczyzny zilustrował, wykorzystując archiwalne zdjęcia ze zbiorów Instytutu Pamięci Narodowej.

Spotkania z pracownikami Muzeum Okręgowego w Rzeszowie

W listopadzie 2017 roku, pani Ewelina Zatorska-Kocoł z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, przeprowadziła lekcję muzealną pt. "Leopold Lis Kula i Józef Piłsudski".

W grudniu 2017r. w KRORE odbyło się spotkanie z panem Rafałem Kocołem, który przybliżył uczniom sylwetkę Józefa Piłsudskiego z okazji 150. rocznicy urodzin Józefa Piłsudskiego. Prelegent podkreślił rolę jaką odegrał były marszałek Polski w odzyskaniu przez Polskę niepodległości i utworzenia nowego państwa polskiego.

W marcu 2018 r. w auli szpitala przy ul. Lwowskiej odbyło się spotkanie pt. "Z życia Legionów". Pan Rafał Kocoł przypomniał historię powstania Legionów Polskich z inicjatywy Józefa Piłsudskiego, a także wiele faktów dotyczących wybuchu I wojny światowej i przekazania Piłsudskiemu dowództwa nad Wojskiem Polskim. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie z wszystkich oddziałów dziecięcych.

Ponownie pani Ewelina Zatorska-Kocoł odwiedziła naszych uczniów w czerwcu 2018 r. W Centrum Medycznym w Łańcucie odbyło spotkanie, podczas którego w ciekawy sposób opowiadała o losach Marii Skłodowskiej-Curie, laureatce Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki i chemii.

Sylwetka i życie Marii Skłodowskiej Curie

W ramach obchodów "Roku dla Niepodległej" odbyło się wiele spotkań tematycznych. Wśród nich znalazła się lekcja z chemii pt. "Sylwetka i życie Marii Skłodowskiej Curie", która odbyła się w Centrum Medycznym w Łańcucie. Uczniowie poznali życie i dorobek naukowy polskiej noblistki. Dowiedzieli się m.in. o tym, że odkryła pierwiastek radioaktywny - polon, który nazwała imieniem swojej ojczyzny - Polski.

Chcąc upamiętnić 150. rocznicę urodzin M. Skłodowskiej-Curie, uczniowie wzięli udział w szkolnym konkursie chemicznym pt. ,,Życie i odkrycia naukowe Marii Skłodowskiej - Curie" oraz w konkursie plastyczno-chemicznym pt. ,,Sylwetka i życie Marii Skłodowskiej - Curie" .

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

21 lutego 2018r. na Oddziale Pediatrii Dziecięcej w szpitalu przy ul. Lwowskiej odbył się Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Uczniowie dowiedzieli się, że język rodzimy jest ważny, a także - że o polszczyznę warto dbać - nie tylko od święta.

Z tej okazji wykonana została tematyczna gazetka podkreślająca wartość ojczystej mowy.

 

"Hej spod samiuśkich Tater"

W ramach cyklu "Spotkania z literaturą" przygotowano niecodzienne zajęcia, które odbyły się w KRORE oraz w Centrum Medycznym w Łańcucie, podczas których uczniowie poznali kulturę i życie górali, obejrzeli prezentację o ludziach, którzy kochają Tatry. Uczniowie śpiewali po góralsku i próbowali mówić gwarą.

Na zakończenie zajęć czekał na wszystkich poczęstunek w typowo zakopiańskim klimacie.

Uroczysty apel "Pamięci Żołnierzy Wyklętych"

W marcu 2018r. w Centrum Medycznym w Łańcucie odbył się apel poświęcony pamięci Żołnierzy Wyklętych. Piosenką i wierszem uczniowie oddali hołd poległym za Ojczyznę.

 

Uczcijmy majowe święto

W maju 2018r. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja obchodzono na wszystkich oddziałach naszej szkoły. Wszędzie brzmiały patriotyczne pieśni i wiersze na cześć miłości do ojczyzny.

W szpitalu przy ul. Lwowskiej odbył się krótki montaż słowno-muzyczny, który przybliżył to ważne wydarzenie.