Tydzień promocji zdrowia - 2018  Email

Tydzień promocji zdrowia - 2018

W dniach 9 - 15 kwietnia 2018 r. tradycyjnie, jak co roku zorganizowaliśmy w naszej szkole Tydzień Promocji Zdrowia.

Akcja Samorządu Uczniowskiego

Po raz kolejny do obchodów Tygodnia Promocji Zdrowia włączył się Samorząd Uczniowski przygotowując akcję "Owocowy dzień", podczas której wszyscy uczniowie oraz nauczyciele częstowani byli ulubionymi owocami.


Zajęcia promujące zdrowe odżywianie

Szczególnie atrakcyjne dla uczniów okazały się zajęcia praktyczne z elementem kulinarnym, podczas których uczniowie samodzielnie wykonywali zdrowe kanapki, sałatki, koktajle i koreczki owocowe.

"Pysznie, zdrowo, kolorowo"

Uczniowie klas V - VII w KRORE wykonywali pyszne zdrowe kanapki. Spotkanie było okazją do rozmowy o zdrowym stylu życia. Uczniowie dzielili się wiedzą, w jaki sposób dbają o zdrowie i jak przygotowują dla zdrowe posiłki.

"Smaczne i zdrowe sałatki owocowe"

Uczniowie klas 1- 7 szkoły podstawowej z oddziału rehabilitacji ogólnoustrojowej w KRORE na zajęciach pozalekcyjnych poznawali wartości odżywcze owoców i warzyw oraz ich wpływ na prawidłowe funkcjonowanie organizmu.Następnie wykonali i skonsumowali pyszną sałatkę owocową.

"Kolorowe i zdrowe kanapeczki"

11 kwietnia 2018 odbyły się warsztaty kulinarne dla uczniów klas 0-3 z oddziału pediatrii pod patronatem p. dietetyczki Danuty Niedźwiedź.

W trakcie zajęć dzieci dowiedziały czym jest piramida żywieniowa oraz jakie znaczenie dla naszego zdrowia ma prawidłowe odżywianie. Na koniec samodzielnie, pod okiem pani dietetyczkiprzygotowały kolorowe i zdrowe kanapeczki.

"Kolorowe koreczki"

Dzieci klas I-III z turnusu Rehabilitacji Ogólnoustrojowej KRORE wykonały owocowo-warzywne koreczki. Zajęcia miały na celu przypomnienie dzieciom, jak ważna jest porcja warzyw i owoców w codziennej diecie. Na następnych zajęciach kontynuując tematykę zdrowotną wykonały plakat promujący zdrowy styl życia.

"Miska pełna witamin"

Uczniowie klas III A i III B gimnazjum w Łańcucie wykonywali sałatkę owocową. Pod kierunkiem nauczycielek uczyli się liczyć kalorie w pełnowartościowych zdrowych posiłkach oraz przestrzegania zasad prowadzenia zdrowego stylu życia.

"Koktajlowo - smacznie, zdrowo"

W szpitalu na Lwowskiej na oddziale PED uczniowie klas II-III gimnazjum przygotowywali koktajle owocowe przy użyciu blendera, a następnie konsumowali otrzymane soki, omawiając ich cenne walory zdrowotne i smakowe.

"W owocowym raju"

Dzieci z Dziennego Oddziału Neurorehabilitacji podczas zajęć kulinarnych dzieci wsiadły do pociągu, który zawiózł ich do "Owocowego raju". Na zakończenie wspólnej podróży wykonały i spożyły pyszną sałatkę owocową.

"Nowalijki to samo zdrowie"

Kontynuacją tematyki zdrowotnej na oddziale Neurorehabilitacji było założenie przez uczniów własnej hodowli nowalijek. W specjalnie przygotowanych donicach dzieci umieściły sadzonki jarmużu i zielonej sałaty. Z niecierpliwością oczekują aż warzywa urosną i wylądują w zdrowych kanapeczkach.

"Ogródkowe witaminki"

9 kwietnia 2018r. dzieci z Dziennego Oddziału Neurorehabilitacji podczas zajęć plastycznych wykonały zdrowy kosz owocowo-warzywny.

"Zakładamy ogród z Ignasiem Ziółko"

12 kwietnia 2018r., podobnie jak bohater książki Joanny Krzyżanek, dzieci z oddziału Neurorehabilitacji założyły swój mały, ziołowy ogród. Najpierw poznawali pięknie pachnące zioła, potem wsadzili nasionka majeranku, bazylii, oregano, mięty do doniczek, z niecierpliwością czekając aż przedszkolny ogródek zazieleni się i zapachnie.

"Grzecznie, schludnie, rezolutnie... pachnąco i pastelowo, ale na pewno ZDROWO"

Zajęcia pozalekcyjne o tej tematyce odbyły się 14 kwietnia 2018 roku w Łańcucie.

"Porcja zdrowej energii"

Uczniowie kl. IV-VII SP Rehabilitacji Ogólnoustrojowej i Rehabilitacji Neurologicznej: przyszykowali podwieczorek składający się z warzywnych kanapek bogatych w węglowodany i witaminy. Celem zajęć była promocja zdrowej diety oraz motywowanie do aktywnego stylu życia ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb uczniów z otyłością.

"Przepis na zdrowie w polskich przysłowiach"

Na Oddziale Pediatrii odbyła się lekcja "Przepis na zdrowie w polskich przysłowiach", w której uczestniczyli uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum. Podczas zajęć uczniowie poznali zasady zdrowego trybu życia zawarte w polskich przysłowiach i porzekadłach - skarbnicy wiedzy przeszłych pokoleń.

"Zdrowy styl życia, zdrowy sen"

Zajęcia o tej tematyce odbyły się w dniu 14 kwietnia 2018r. na oddziale Ortopedii Dziecięcej.Po zajęciach dzieci wykonały gazetkę tematyczną.

"Uwielbiam skakać, biegać i pływać,/ staram się zawsze zdrowo odżywiać"

13 kwietnia 2018r. na Dziennym Oddziale Neurorehabilitacji odbyła się lekcja czytelnicza promująca zdrowy tryb życia, podczas której przedszkolaki dowiedzieli się, jak wygląda piramida zdrowego żywienia i jakimi produktami zapełnić jej piętra. Zainteresowaniem cieszyło się również czytanie książek dotyczące tego, jak żyć zdrowo i uzupełnianie owocowo-warzywnych ciągów ilustracji o brakujące elementy.

W Tygodniu zdrowia uczniowie klas II-III zdobywali wiedzę na temat zdrowego trybu życia podczas specjalnych zajęć dotyczących zdrowego odżywiania. Wykonali gazetkę ścienną w postaci pociągu z owocami i warzywami nt "Pociąg do zdrowia" oraz stworzyli klasową maskotkę- "Ziemniaka Zenona".

Dzieci nie zapomniały również o ważnej dla zdrowia aktywności fizycznej podczas gimnastyki, gier i zabaw ruchowych na świeżym powietrzu.

"W zdrowym ciele zdrowy duch"

9 kwietnia 2018r. odbyły się zajęcia edukacyjno-sportowe, na których uczniowie klas VI-VII SP, oddziału Rehabilitacji Ogólnoustrojowej KRORE zdobywali wiedzę o otyłości oraz przećwiczyli sposoby jej zapobiegania w postaci wykonywania różnych ćwiczeń. Nagrodą była wiedza, dobra zabawa oraz liczne fanty.

"W poszukiwaniu zdrowia"

Poszukiwanie jajek, wykonywanie zadań związanych ze zdrowiem ukrytych w jajkach oraz zdobywanie fantów podbiło serca uczniów klas V-VII KRORE oraz pozwoliło im spróbować swych sił w zadaniach wymagających sprawności fizycznej.

"Zdrowie na talerzu"

Na Oddziale Chirurgii odbyły się zajęcia, które miały one za zadanie zapoznać wychowanków ze zdrowymi nawykami żywieniowymi oraz zachęcić do ich przestrzegania.

"Jesteśmy twórcami reklam zdrowego trybu życia"

W kl. V-VII KRORE oraz w Łańcucie w kl SP odbyły się zajęcia nt stylu życia i jego wpływu na zdrowie. Podczas zajęć dzieci wcielały się w rolę twórcy - projektanta reklamy i tworzyli plakaty reklamowe zdrowego trybu życia.

"Zdrowy tryb życia"

Na oddziale Ortopedii Dziecięcej odbyły się zajęcia nt "Zdrowy tryb życia". Po zajęciach dzieci wykonywały plakaty tematyczne.

"Sąd nad Papierosem"

Uczniowie Oddziału Rehabilitacji Ogólnoustrojowej uczestniczyli w przedstawieniu profilaktycznym "Sąd nad Papierosem" celem poznania negatywnych skutków stosowania używek.

 

Zajęcia języków obcych

Dużym zainteresowaniem cieszyły się lekcje języka angielskiego i niemieckiego, podczas których uczniowie utrwalali słownictwo dotyczące zdrowych produktów żywnościowych oraz zasad zdrowego trybu życia.

"Zdrowy tryb życia"
Na oddziale w Łańcucie odbyły się zajęcia językowe (j. angielski i j. niemiecki) podczas których młodzież wykonała najnowszy model piramidy żywieniowej z wykorzystaniem słownictwa w językach obcych. Utrwalono słownictwo z zakresu "czas wolny, sport oraz żywienie".

,,Healthy diet for teenagers" - Zdrowe nawyki żywieniowe nastolatków

W klasach II i II gimnazjum w KRORE uczniowie przypomnieli sobie jak zdrowo się odżywiać według piramidy żywieniowej oraz poznali angielskie odpowiedniki grup żywieniowych i składników odżywczych. Następnie oglądali film pokazujący jak przygotować zdrowe śniadania i wspólnymi siłami stworzyli zdrowy jadłospis dla nastolatka.

Gazetki, publikacje

Podsumowaniem zrealizowanych zajęć były gazetki tematyczne, plakaty, prace plastyczne zdobiące salki lekcyjne i świetlice na oddziałach wszystkich placówek wchodzących w skład Zespołu Szkół.

Publikacja "Motywatorek"

W Tygodniu Zdrowia zakończył pracę zespół redakcyjny kolejnej publikacji prozdrowotnej. Autorkami tekstów i ilustracji w "Motywatorku" są nauczycielki i uczniowie naszej szkoły.

Opracowano również materiały szkoleniowe do wykorzystania podczas zajęć profilaktyczno- wychowawczych.

Spotkania ze specjalistami

W Tygodniu Zdrowia zorganizowaliśmy dla naszych uczniów oraz ich rodziców spotkania ze specjalistami, którzy, na co dzień zajmują się bezpieczeństwem i profilaktyką zdrowia.

Przedstawicielki PSSE w Łańcucie- "Trzymaj formę"

W Łańcucie odbyło się spotkanie z paniami Jolantą Orzech i Stanisławą Litwa przedstawicielkami PSSE w Łańcucie na temat "Zasady zdrowego odżywiania. Trzymaj formę."

Podczas spotkania młodzież zapoznano młodzież z pracą Państwowej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej w Łańcucie i z programami realizowanymi w dziale Oświata i Promocja Zdrowia. W części warsztatowej spotkania młodzież mogła praktycznie sprawdzić skutki wynikające z zażywania substancji psychoaktywnych. Podczas zabaw i ćwiczeń z narkogoglami i alkogoglami uczniowie przekonali się jak inny i niebezpieczny jest świat po spożyciu alkoholu i zażyciu narkotyków.

Dietetyczka - "Piramida zdrowia"

W szpitalu przy ul. Lwowskiej dietetyczka p. Danuta Niedźwiedź udzieliła naszym uczniom oraz ich rodzicom wielu wskazówek dotyczących racjonalnego odżywiania i zdrowych pokarmów, które powinniśmy jak najczęściej przyjmować. Zwróciła szczególną uwagę na aktywność fizyczną, która jest kluczem do zdrowia, prawidłowego rozwoju i dobrych wyników w nauce. Na zakończenie spotkania wszyscy uczniowie otrzymali tematyczne ulotki z zasadami zdrowego odżywiania oraz przepisy na przygotowanie zdrowych potraw.

Pani dietetyczka odwiedziła także naszych podopiecznych na Oddziale II Kliniki Pediatrii, Endokrynologii i Diabetologii Dziecięcej.