Piękna nasza Polska cała  Email

Sprawozdanie z udziału w Międzynarodowym Projekcie "Piękna nasza Polska cała"

"Potrzeba nieustannej odnowy umysłów i serc, aby przepełniała je miłośći sprawiedliwość, uczciwość i ofiarność, szacunek dla innych i troska o dobro wspólne, szczególnie o to dobro, jakim jest wolna Ojczyzna".

Jan Paweł II

Udział w Międzynarodowym Projekcie "Piękna nasza Polska cała" obudził w uczniach naszej szkoły ducha patriotyzmu, wyzwolił radość, szacunek i troskę o Ojczyznę. Podczas zajęć i akademii stworzono życzliwą, pogodną atmosferę, sprzyjającą aktywnej pracy wszystkich uczniów, umożliwiającą odwrócenie ich uwagi od pobytu w szpitalu. Projekt ten kształtował postawy patriotyczne u najmłodszych, uwrażliwiał na piękno, folklor i tradycje Polski oraz kształtował tożsamość narodową naszych podopiecznych. Umożliwił im lepszą integrację i poznanie się członków grupy. Był to dla nas czas niezapomnianych wspomnień, do których będziemy wracać z uśmiechem na twarzy.

Zrealizowane zadania:

Zadanie 1

Podczas zajęć edukacyjnych uczniowie kl. I-III opanowali i odśpiewali cztery zwrotki Hymnu Polski - Mazurka Dąbrowskiego. Uczniowie Zespołu Szkół 9 listopada 2018 włączyli się do akcji Ministerstwa Edukacji Narodowej pt. "Rekord dla Niepodległej". O godz. 11:11 wspólnie z dyrekcją, nauczycielami, rodzicami i personelem medycznym odśpiewali wszystkie zwrotki hymnu państwowego.

Zadanie 2

9 listopada 2018 roku na oddziale Neurologii odbyły się zajęcia z okazji 100 rocznicy odzyskania Niepodległości. Uczniowie rozwiązywali łamigłówki, zadania, wykreślanki. Przy wspólnej zabawie zdobywali i przypominali sobie najważniejsze informacje dotyczące swojej ojczyzny - Polski.

16 października 2018r. na oddziale dziennym rehabilitacji ogólnorozwojowej odbyły się zajęcia z okazji 40 rocznicy wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża. Uczniowie słuchali informacji o Janie Pawle II, oglądali prezentację multimedialną, układali puzzle, śpiewali "Barkę" oraz kolorowali postać papieża Polaka. Celem zajęć było zapoznanie uczniów z życiem i działalnością Jana Pawła II oraz zachęcenie do naśladowania i wdrażania jego nauczania w codziennym życiu.

Uczniowie Zespołu Szkół włączyli się do akcji "Jan Paweł II - nasz papież" i pisali podziękowania dla Jana Pawła II. Pocztówki zostały złożone obok pomnika Świętego Jana Pawła II. Celem akcji było zebranie 100 pamiątkowych kart z podziękowaniami. W ten sposób upamiętniono również setną rocznicę odzyskania niepodległości.

Podczas zajęć edukacyjnych uczniowie kl. I-III poznali wiele legend tj. Legenda o smoku wawelskim, Legenda o Lechu i białym orle, Legenda o Królu Popielu, Legenda o syrence warszawskiej itp.

Zadanie 3

Akademia z okazji 11 listopada

Dnia 9 listopada 2018r. o godz. 14:00 sala konferencyjna ponownie się wypełniła. Tym razem celem spotkania był udział w uroczystej akademii, w którą zaangażowali się młodsi i starsi uczniowie szkoły szpitalnej - zarówno obecni, jak i absolwenci. Razem z nimi występowali nauczyciele. Podniosła atmosfera i przywoływanie historycznych wspomnień wierszem i piosenką sprawiły, że niejeden z uczestników ocierał z oczu łzy wzruszenia.

Zadanie 4

Podczas realizacji projektu uczniowie Zespołu Szkół nauczyli się wiele piosenek o tematyce patriotycznej. Pieśni i piosenki uczniowie śpiewali z nauczycielami na zajęciach, uroczystym apelu z okazji 100 rocznicy odzyskania niepodległości, a także przeglądach pieśni patriotycznej, które odbyły się 19 listopada 2018 w Centrum Medycznym w Łańcucie, 26 listopada 2018 w szpitalu przy ul. Lwowskiej oraz KRORE w Rzeszowie. W szpitalu przy ul. Lwowskiej odwiedziła nas grupa młodzieży, należącej do grupy wokalnej pod kierunkiem Pani Ewy Jaworskiej - Pawełek z Rzeszowa. Teksty utworów jak również przepiękne głosy wokalistek i wokalistów wprowadziły nas kolejny raz w atmosferę radości płynącą z 100-nej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Zadanie 5

Przedszkolaki 27 listopada 2018r. zaprezentowały przedstawienie pt. "Legenda o Wandzie". Dziewczynki ubrane w piękne, zwiewne suknie tańczyły i śpiewały piosenki. Natomiast chłopcy byli przebrani za dzielnych rycerzy, pędzących na swych rumakach. Uczniowie przypomnieli wszystkim, że takie wartości jak Bóg, honor i ojczyzna wiele znaczą również w dzisiejszych czasach.

Zadanie 6

9 listopada w KRORE odbył się konkurs recytatorski pt. "Kto Ty jesteś? Polak mały", który był adresowany do grupy przedszkolnej i klas I-III. Wszyscy uczniowie odznaczali się wizytowym strojem, mieli biało-czerwone kotyliony. Dziewczynki miały wpięte we włosy biało-czerwone kokardy, a chłopcy muszki. Uczniowie Zespołu Szkół z powagą, dumą i szacunkiem recytowali wiersz z Katechizmu Polskiego Dziecka pt. "Kto Ty jesteś? Polak mały". Wszyscy zostali nagrodzeni dyplomami oraz nagrodami. Na twarzach uczniów było widać radość i zadowolenie.

Zadanie 7

W naszej szkole w październiku zorganizowano wystawę prac plastycznych przygotowanych przez uczniów o tematyce patriotycznej. Natomiast w patio KRORE, dzięki współpracy z Oddziałem IPN w Rzeszowie, ściany zamieniły się na chwilę w niepodległościową galerię sztuki. Prezentowana tam wystawa zdjęć nosiła tytuł "Ojcowie Niepodległości". W listopadzie natomiast zorganizowano wystawę o tematyce folkowej. Ponadto 21 listopada odbyły się w naszej szkole Andrzejki, które zorganizowano w stylu folkowym. Nauczyciele przebrali się na ludowo, bawiono się i wróżono. Gościliśmy również kobiety z Koła Gospodyń Wiejskich z Korniaktowa Południowego, które przygotowały dla naszych wychowanków słodki poczęstunek. Uczniowie poznali wróżby popularne wiele lat temu oraz poznali ludowe przysłowia i powiedzenia. Świetlice i korytarze szpitala przybrały świąteczny wygląd. Zostały udekorowane okolicznościowymigazetkami ściennymi. Dominowały kolory bieli i czerwieni.

Zadanie 8

Przedszkolaki oraz uczniowie kl. I-III wykonali prace plastyczne na konkurs szkolny pt. "Strój ludowy naszego regionu". Grupy wykonywały strój rzeszowski. Piękne prace zawisły na wystawie w KRORE. Uczniowie kl. I-III na zajęciach mieli okazje zapoznać się ze strojami ludowymi z różnych regionów, przygotowanych w prezentacji multimedialnej oraz albumach. Rozwiązywali krzyżówki i rebusy.

Zadanie 9

Najmłodsi uczniowie Zespołu Szkół zostali zapoznani i z chęcią bawili się przy zabawach ludowych tj.: "Ojciec Wirgiliusz", "Konopie", "Jaworowi ludzie", "Mało nas do pieczenia chleba", "Sieje baba mak" itp. Ocalone od zapomnienia polskie dziecięce zabawy i gry ludowe stanowiły dla nas nie tylko cenną kulturowo-obyczajową spuściznę, jeden z elementów ciągłości tradycji. Zachowały one także swój główny walor wychowawczy: uczą życia w grupie i poznawania jej praw.

Zadanie 10

"Według przepisu Babci lub Dziadka?"

27 września 2018 roku uczniowie klasy II-III KRORE odwiedzili pobliską piekarnię, której właścicielem jest pan Jan Wszołek. Chłopcy mieli okazję dowiedzieć się, jakich produktów potrzeba do przygotowania ciasta na chleb oraz poznać proces wypieku pieczywa. Na koniec wizyty zostali poczęstowani pysznym, chrupiącym chlebem. Wiadomości zdobyte podczas wizyty w piekarni, uczniowie mogli wykorzystać już następnego dnia 28 września, obchodzili w swojej klasie "Dzień Chleba". Największą frajdę sprawiało im własnoręczne wyrabianie ciasta na chleb według sprawdzonego przepisu. Po zajęciach zabrali ciasto do domu i pod czujnym okiem rodziców upiekli pyszne chlebki.

Natomiast 20 listopada 2018 r. w przedszkolu w KRORE odbyła się lekcja otwarta pt. "Przygotowanie zimowych zapasów - kilka słów o kapuście".
W czasie zajęć dzieci miały możliwość poznać codzienną pracę rolnika, zwyczaje i tradycje polskiej wsi związane z robieniem zimowych zapasów oraz rodzaje i właściwości kapusty. W przeniesieniu się do polskiej chaty pomogły rozmaite rekwizyty przyniesione przez nauczycieli. Najwięcej radości sprawiło dzieciom deptanie kapusty własnymi nogami i zabawy z kapuścianą główką. Nie zabrakło również kiszenia. W utrwaleniem "kapuścianej wiedzy" pomogła przyśpiewka ludowa. Panie śpiewały, a maluchy próbowały ruchem i gestem odtwarzać zawarte w słowach utworu polecenia.

Zadanie 11

Podczas realizacji projektu wykonano prezentację multimedialną o Rzeszowie, którą przedstawiono uczniom w kl. I-III w KRORE. Ponadto 29 października gościliśmy pracownika Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Rzeszowie. Pan Maciej Rędziniak opowiedział uczniom historię symboli narodowych oraz przedstawił sylwetki Polaków walczących o niepodległość naszej Ojczyzny.

Zadanie 12

Uczniowie kl. I-III wspólnie ozdobiły i wysłały pocztówkę Rzeszowa na podany adres autorki projektu.

Zadanie 13

Dwie grupy z kl. I-III włączyły się do akcji "Wyślij kartkę Bohaterom". Uczniowie oddziału pediatrii i dziennej rehabilitacji ogólnoustrojowej pisali i adresowali kartki do Fundacji Sensoria. Była to dla nich niezwykła lekcja historii, którą na długo zapamiętają. Podczas zajęć mieli okazje zobaczyć Powstanie przez pryzmat historii osób, które brały w nim udział. Uczniowie naszej szkoły są dumni z Polaków walczących o naszą wolność.

Zadanie 14

W naszej szkole zorganizowano dla uczniów konkurs plastyczny pt. "Moja mała Ojczyzna". Wielu uczniów wzięło udział w tym konkursie. Najpiękniejsze prace zostały nagrodzone. W KRORE zorganizowano wystawę prac pokonkursowych.

W listopadzie uczniowie naszej szkoły wzięli również udział w konkursie plastycznym pt. "Polskie symbole narodowe". Wystawa prac pokonkursowych powstała na oddziale endokrynologii.

Zadanie 15

27 listopada w naszej szkole odbył się V Jesienny Pokaz Mody pt. "W bielii w czerwieni". Rozpoczął się od odśpiewania hymnu, w ten sposób przedszkolaki chcieli uczcić 100-lecie odzyskania niepodległości. Pokaz poprowadził pan Adam Głaczyński, dziennikarz Radia Rzeszów.W pierwszej części imprezy dzieci z dwóch grup przedszkolnych prezentowały przygotowane przez nauczycieli i rodziców kreacje. Kolejną wypełniła niespodzianka - występy mażoretek i cheerleaderek ze Szkoły Podstawowej z Racławówki oraz modelek i modeli z Zespołu Szkół Innowacyjnych z Jarosławia. Zaprezentowali oni dwie autorskie kolekcje, które wzbudziły podziw zarówno wśród kobiet jak i mężczyzn.

Zadanie 16

"Drzewo Pamięci"

Uczniowie kl. I-III na zajęciach plastycznych wykonywali biało-czerwone drzewa dla Niepodległej - symbol życia i wolności.

Zadanie 17

21 listopada 2018 r. uczniowie kl. I-III z KRORE zwiedzili Podziemną Trasę Turystyczną w Rzeszowie. Udali się również na Rynek, by zobaczyć ratusz, słynną wśród rzeszowian studnię i pomniki - Tadeusza Kościuszki i Adama Mickiewicza. Mimo niesprzyjającej pogody, wszystkim dopisywał humor. Wycieczkę zakończyła wizyta w ciastkarni obok rynku. Natomiast uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum w Łańcucie ponownie wzięli udział w muzealnej lekcji historii "W obliczu odzyskania niepodległości". Mimo utraty niepodległości i życia pod zaborami, Polacy organizowali polskie szkoły, gromadzili pamiątki rodzinne (mapy, biżuterię, świadectwa), które nasi podopieczni mieli możliwość obejrzeć podczas wycieczki do Muzeum Zamku w Łańcucie. Poznali także ciekawostki dotyczące regionu łańcuckiego: obejrzeli listy strat wojennych, dowiedzieli się o istnieniu 5 mobilnych szpitali w regionie Łańcuta, o organizacji Huwer i o błękitnej armii. Na koniec zajęć wpisali się do księgi pamiątkowej.

Zadanie 19

29 listopada 2018 r. w klasach I-III w KRORE odbył się quiz wiedzy patriotycznej pt. "Ojczyzno ma". Poprzez zabawę uczniowie utrwalali i poszerzali wiedzę na temat ojczyzny. Dzieci wykazały się znajomością historii, symboli narodowych oraz różnych regionów Polski. Na zakończenie wszyscy otrzymali patriotyczne medale.

Udział w projekcie był dla nas czasem niezapomnianym, który na długo pozostanie w naszych sercach.

 


 

Imieniny

Wczoraj: Wiesława Leokadii
Dzisiaj: Julii Danieli
Jutro : Damazego Waldemara

Erasmus+

BIP szkolny

bip